کاربرد دیگ بخار در اتوشویی و خشکشویی

تجهیزات لازم در یک اتوشویی و خشکشویی عبارت اند از: دیگ بخار خشکشویی، اتو پرس، لباسشویی صنعتی و خشک کن صنعتی که مورد نیاز هستند. ما اینجا در خصوص دیگ بخار شویی صحبت می کنیم. دیگ بخار خشکشویی از یک محفظه فولادی تشکیل شده که آب در آن تبدیل به بخار می گردد. و سوخت مصرفی آن بسته به درخواست متقاضی و شرایط مکانی می تواند گازوئیل، مازوت، گاز طبیعی و برق و غیره باشد. دیگ های بخار در خشکشویی، بخار مورد نیاز در خشکشویی را تامین می کنند.

امروزه استفاده از دیگ بخار در تمامی خشکشویی های دنیا مرسوم است. کاربرد دیگ های بخار در خشکشویی ها عبارتند از خشک کردن البسه و تمیز کردن آنها و در تجهیزات دیگر خشکشویی از قبیل اتو و لوازم دیگر کارایی دارند. بخار حاصل از دیگ های بخار در اتوشویی و خشکشویی علاوه بر تمیز کردن لباس ها، آنها را ضدعفونی و استریل نیز می نماید. از مزایای دیگر دیگ های بخارکه می توان به آن اشاره کرد. سازگاری آنها با تمامی تجهیزات خشکشویی می باشد. جهت استفاده در اتوی بخار از بخار خشک و مرطوب می توان استفاده کرد. سوپرهیت یا همان بخار خشک که رطوبت آن از 5  درصد کمتر است در اتوشویی و خشکشویی کاربردهای زیادی دارد.

اتوشویی و خشکشویی

اتوشویی و خشکشویی

قطعات تشکیل دهنده دیگ بخار شویی در اتوشویی و خشکشویی:

دیگ های بخار از قطعات زیر تشکیل شده اند:

. لوله کنترل

. شمع دیگ بخار

. سختی گیر

. مانومتر

. شیر اطمینان

. پرشر سوئیچ

. مشعل

 . پمپ

. آب نما یا اندازه گیر آب

.

از موارد دیگری که در خصوص دیگ های بخار در اتوشویی و خشکشویی دارای اهمیت است ظرفیت دیگ بخار می باشد که بایستی به آن توجه خاصی نمود. بویلرهای صنعتی استفاده شده در اتوشویی و خشکشویی باید بازدهی بالایی داشته باشند و مصرف بهینه در خصوص حاملهای انرژی داشته باشند و کیفیت بخار دهی مناسبی داشته باشند  نشان استاندارد داشته باشند و در آخر بایستی قیمت مناسب، باشند و مهمترین نکته باید قطعات استفاده شده در ساخت دیگ بخار دارای کیفیت بالایی باشند. کیفیت بالای قطعات تشکیل دهنده در دیگ های بخار تاثیر مستقیم در بازدهی و کیفیت بویلرهای صنعتی دارد.

از مهمترین عواملی که در انتخاب یک دیگ بخار بایستی مد نظر داشته باشیم حجم بخار خروجی، کیفیت بخار، فشار و دما می باشد.

میزان گرمای بخار: میزان گرمای مورد نیاز در اتوشویی و خشکشویی بر حسب ظرفیت دیگ بخار مشخص می گردد. بخار خروجی در دستگاه های موجود در خشکشویی باید در حدود 140 -180 درجه سانتیگراد باشد که این میزان با توجه به درخواست متقاضی قابل تغییر است.

میزان فشار بخار: فشار خروجی بویلرهای صنعتی در خشکشویی ها از عدد 4 بار شروع می شود و با توجه به تکنولوژی ساخت و ابعاد تا حدود 12 بار هم می تواند افزایش داشته باشد.

میزان حجم بخار خروجی: کیفیت ساخت دستگاه با حجم بخار خروجی رابطه مستقیم دارد. به نحوی که هر چه کیفیت ساخت بهتر و بالاتر باشد میزان حجم بخار خروجی بالا می رود و بالعکس نیز می تواند باشد. میزان حجم بخار خروجی را برحسب زمان اندازه گیری می کنند. مثلا خروجی بخار یک دستگاه حدود 100 کیلوگرم بخار در ساعت می باشد.

دیگ بخار ایستاده

دیگ بخار ایستاده یا عمودی: این نوع دیگ دارای استاندارد بوده و ظرفیت آنها از 50 الی 200 کیلوگرم در ساعت می باشد. از ویژگی های مهم این محصول نصب و راه اندازی آسان و جایگیری در فضای کم می باشد. این نوع دیگ بخار به دیگ بخار کوچک نیز معروف است و در اتوشویی و خشکشویی به عنوان دیگ سونا بخار استفاده می شود. ساختار این نوع دیگ به صورت ایستاده و برای تولید بخار با فشار پایین و ظرفیت کم طراحی شده است. جنس بدنه ، محفظه برگشت، کوره و تیوب شیت ها، از فولاد و از نوع ورق آتشخوار می باشد.

کلیه جوشکاری ها زیر پودری بوده و مطابق با استاندارد بین المللی انجام شده. و تحت آزمونهای UT –VT قرار می گیرند تا از کیفیت جوش مطمئن گردند. الکترودهای استفاده شده برای پاس تکمیلی و جوشهای نفوذی از نوع E6010   و  F7018   باید باشد. از ورق استیل در پوشش نهایی بایستی استفاده گردد. از این نوع دیگ علاوه بر استفاده در اتوشویی و خشکشویی، در صنایع دیگر از قبیل اتوکلاو صنعتی و بیمارستانی و کارواش ها و همچنین صنایع غذایی و نانوایی ها استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× واتساپ