قبل از اینکه ما به نکات کارایی بویلر برسیم، باید معنای کارایی دیگ بخار را بدانیم. اکثر گرما از دیگ بخار شما در دودکش یا آب دیگ هدر می رود. هدف این است که شرایطی ایجاد کنید که کوچکترین مقدار ممکن از گاز دودکش (گاز خروجی) در کمترین دمای ممکن تولید شود. این باعث افزایش کارایی دیگ بخار می شود.

در مورد آن فکر کنید . دیگ بخار در هوای سرد کار می کند، آن را گرم می کند. و ان را به خارج دودکش می فرستد. دمای پایین گاز دودکش ایده آل است به این دلیل که در دمای بالاتر، انرژی بیشتری از طریق گاز دودکش جابجا می شود. از سوی دیگر، سیستم بویلر با آب سرد، کار می کند. و با استفاده از گرما آن را تبدیل به بخارمی کند. هر جایی که ما گرما، بخار، مایع یا آب گرم را از دست می دهیم، ما انرژی ارزشمند را از دست داده ایم.

چه شما دیگ اجاره کنید یا بخرید، باید پول صرف کنید. در اینجا ۱۵ نکته ساده برای کمک به ایجاد سیستم دیگ بخار کارآمد تر و صرفه جویی در صورت حساب های ماهانه شما بیان می شود.

 

۱- درجه حرارت دودکش را کاهش دهید.

یکی از راه های افزایش کارایی دیگ بخار کاهش دمای دودکش است . این کار ممکن است. به همان سادگی تنظیم شبانه یا روزانه کاهش فشار کار بر روی دیگ بخار و یا دمای کار در دیگ های هیدرولیک در هنگام خاموشی و یا در روزهای پاییز و بهاری باشد.

۲- برای بهبود کارایی دیگ بخار یک اکونومایزر نصب کنید.

یک اکونومایزر از گرمای هدر شده گاز دودکش به شکلی دیگر استفاده می کند تا آب ورودی دیگ بخار را گرم کند. اگر دیگ بخار شما اکونومایزر ندارد یا اکونومایزر شما کار نمی کند، این باید اولویت اول باشد. اکونومایزر در مصرف سوخت صرفه جویی می کند. و اثرات بالقوه مضر تغذیه دیگ بخار با آب سرد را کم می کنند.

۳- به طور منظم مشعل را تنظیم کنید.

به طور مرتب آب را بررسی کنید و لجن ها را پاک کنید. سایر مسائل رایج هنگامی اتفاق می افتد که دیگ بخار مقدار مناسب هوا را دریافت نمی کند. برای احتراق مناسب سوخت داخل دیگ بخار، مقدار مشخصی از اکسیژن مورد نیاز است. اگر هوا کم باشد، کربن موجود در سوخت به طور نا کامل اکسید خواهد شد. و منواکسید کربن تولید خواهد شد.

این باعث می شود که حرارت کمتر آزاد شود زیرا سوخت کاملا نسوخته است، که باعث کاهش بهره وری مصرف سوخت می شود.

هوای کم، دود و مونوکسید کربن تولید می کند که همه آنها بسیار خطرناک هستند. هوای بیش از حد نیز کارایی بویلر را کاهش می دهد. هوا اضافی موجب کاهش دما میشود و گرما از طریق دودکش هدر میرود.

یک فرایند بهینه فقط هوای کافی برای سوختن را به راحتی تامین میکند. در در بعضی از تجهیزات، دمای هوای کشیده شده به مشعل با فصول متفاوت است، و نیاز به تنظیم بیشترمشعل برای حداکثر صرفه جویی دارد.

مطلب پیشنهادی: نصب دیگ بخار – روشن شدن و تعمیرات دیگ بخار

 

دیگ بخار افقی

۴- یک درایو فرکانس متغیر(VFD) را نصب کنید.

امروزه طرفداران بسیاری برای پمپ ها و یا فن های مشعل های بدون VFD وجود ندارند. و تجهیزات جدید کمی بدون آن نصب شده اند. با این حال، اگر شما VFD را نشنیده اید و یا سیستمی دارید که از آنها استفاده نمی کند، توجه داشته باشید یک صرفه جویی باور نکردنی در انرژی، از یک مفهوم شناخته شده قوانین وابستگی برای پمپ ها و فن ها حاصل می شود.

اساسا، اگر سیستم شما دارای یک فن یا پمپ دورانی است که توسط یک تعدیل کننده یا سوپاپ کنترل می شود، سیستم شما ممکن است. زمانی که در بارگیری های جزئی کار میکند، مقدار زیادی از برق را هدر دهد. به جای ان VFD اجازه جریان کنترل سیستمی با فن یا پمپ را به شما میدهد، و اینجا جایی است که معجزه اتفاق می افتد!

۵- سوپاپ های خود را عایق کنید.

بسیاری از کارخانجات از عایق کردن سوپاپ در اتاق نگهداری بویلر دوری می کنند و هرگز آن را به عقب بر نمی گردانند زیرا کار مشکلی است.
با این حال، در معرض هوا قرار دادن این دریچه های بزرگ باعث تلف شدن گرما می شود و اتاق دیگ بخار را به صورت غیر قابل تحملی گرم میکند حتی با وجود قیمت های پایین گاز، عایق کردن این شیرها با یک پتو
می تواند به طور قابل توجهی صرفه جویی کند، راحتی اتاق دیگ را بهبود بخشد، خطر سوختگی را کاهش دهد و در عین حال اجازه دسترسی آسان برای تعمیر و نگهداری را فراهم کند.

۶- تمیز کردن دیواره خارجی لوله ها

با گذشت زمان، ممکن است بر روی بخشی از لوله های دیگ بخار دوده ایجاد شود، به ویژه با تجهیزات قدیمی تر این لایه دوده به عنوان یک عایق عمل می کند، باعث کاهش سرعت انتقال حرارت و افزایش مصرف سوخت می شود.

از آنجا که نرخ انتقال حرارت پایین می اید، گازهای گرم بدون انتقال گرما به آب عبور می کنند و درجه حرارت دودکش را افزایش می دهند. تمیز کردن و بررسی لوله های دیگ بخار به عنوان بخشی از نگهداری منظم دیگ بخار، این اطمینان را میدهد که دوده کمی باقی می ماند و کارایی دیگ بخار را به طور کلی بهبود می بخشد.

۷- پیش گرمایش هوای احتراقی

مشعل باید هوای احتراق ورودی را با شعله گرم کند. اگر هوای ورودی به مشعل گرمتر باشد، مشعل برای ایجاد همان مقدار بخار در دیگ نیاز به سوخت کمتر دارد. افزایش متوسط ۴۰ درجه فارنهایت در دمای هوای تازه می تواند ۱ درصد در هزینه سوخت صرفه جویی کند.

اگر دیگ های بزرگ را در تمام طول روز راه اندازی می کنید، این واقعا می تواند حتی قیمت های تاریخی پایین گاز را بالا ببرد. در بعضی موارد، یک پیش گرمایش گر هوا می تواند در کمتر از یک سال هزینه خود را جبران کند.

۸- لوله های آب را تمیز کنید.

تمیز و بدون نشت نگه داشتن لوله های آب دیگ بخار نیاز به اصلاح سختی آب دارد. برای اطمینان از انتقال حرارت خوب از فلز به آب، به طور مرتب آب خود را بررسی کنید و از هر لجن و گل پاکسازی کنید.

اگر سختی آب دیگ بخار بیش از حد بالا باشد یا به طور نامناسب اصلاح شده باشد. یا دیگ بخار به طور منظم تخلیه نشود، لایه ای روی سطوح انتقال حرارتی تجمع پیدا می کند. این لایه مانع انتقال حرارت خواهد شد و کارایی دیگ بخار شما را کاهش می دهد.

این لایه همچنین از خنک سازی سطوح انتقال حرارتی توسط اب جلوگیری می کند. اگر بدون اصلاح سختی اب کار را رها کنید، این لایه می تواند دیگ بخار را بیش از حد گرم کند، که منجر به تعمیرات و نشت های هزینه بر دیگ بخار می شود.

مطلب پیشنهادی:رسوب زدایی دیگ بخار

 

دیگ بخار افقی

۹- میعانات را به بویلر بازگردانید.

از انجا که بخار حرارت خودش را منتقل میکند و متراکم می شود میعانات تشکیل می شود. این غیر قابل قبول است که این مواد جانبی را از بین ببرید. زیرا آب پاک بدون جامدات یا گازهای مجاز است که دوباره در خود دیگ آماده استفاده می باشد.

آب در حال حاضر گرم است و بنابراین برای تبدیل دوباره به بخار به طور قابل توجهی، نیاز به سوخت کمتری دارد. استفاده مجدد از میعانات نیز باعث کاهش حجم آب سرد، مواد شیمیایی و اصلاحات آب برای دیگ بخار می شود. در نهایت، انتقال مجدد میعانات به سیستم آبرسانی می تواند هزینه های فاضلاب و تصفیه پساب را کاهش دهد.

برای افزایش کارایی دیگ بخار، یک سیستم بازگشت مایعات با فشار بالا را در مورد بزرگترین کاربران بخار در نظر بگیرید. این، میعانات شما را در فشار بالاتر نگه می دارد و چون برگشت نمی کند، شما آب بیشتری را به میزان قابل ملاحظه ای با دمای بالاتر به دیگ بخار خود بازمی گردانید. اگر این روند برای شما درست است با خدمات مکانیکی ساختمان برای بازدید تماس بگیرید.

۱۰- بازیابی گرما از تخلیه بویلر

شبیه بازگشت میعانات به دیگ بخار، بازیابی گرما از تخلیه بویلر می تواند موجب افزایش کارایی دیگ بخار  شود . شیر تخلیه مورد استفاده برای خارج کردن آب دیگ بخار اکه حاوی مواد جامد محلول و غیر محلول است،استفاده می گردد.

این کمک می کند سطح جامدات حل شده در آب دیگ بخار کاهش یابد و از ایجاد لایه روی دیگ بخار جلوگیری شود. متاسفانه، هنگامی که آب گرم را تخلیه می کند، انرژی را نیز از بین می برد. نصب یک مبدل حرارتی برقی، مخزن فلزی یا ترکیبی از این دو می تواند به بازیابی مقداری از این انرژی به سیستم دیگ بخار شما کمک کند. بازیابی گرما خود باعث بهبود بهره وری انرژی خواهد شد.

۱۱- رنج تخلیه را کنترل کنید.

تخلیه ی آرام آرام، ناخالصی ها، مانند سختی آب را از دیگ بخار می زداید و لازم است. که سطوح دیگ را تمیز نگه دارید. با این حال، تخلیه همچنین گرما را از سیستم خارج می کند. آب سرد وارد سیستم می شود، تا دمای دیگ بخار گرم شود و در مرحله خروج به صورت گرم خارج می شود. بعضی از سیستم های دیگ بخار به تخلیه پیوسته مجهز است که با بارگیری دیگ بخار تغییر نمی کند.

برای کنترل گرمایی که خارج می شود، تخلیه باید محدود به مقدار لازم برای کنترل جامدات حل شده باشد. برای صرفه جویی های جدی، مواد جامد محلول را با یک شیر تخلیه اتوماتیک کنترل کنید. با تخلیه ارام ارام فقط در زمانی که لازم است، شما می توانید انرژی زیادی را صرفه جویی کنید. بدون اینکه خطر ابتلا به هزینه های گران قیمت را به دیگ خود اضافه کنید.

۱۲- افزایش کارایی دیگ بخار با کاهش هوای اضافه

بویلر برای احتراق کامل نیاز به هوای اضافی دارد. اگر چه ضروری است، مقدار هوا بیش از حد می تواند کارایی های کاملا متفاوت را برای دیگ های بخار شما را نتیجه دهد. هوا بیش از حد کم باعث می شود دیگ بخار دود و مونوکسید کربن خطرناک تولید کند، در حالی که هوای بیش از حد کارایی دیگ بخار را کاهش می دهد.

خوشبختانه، سیستم های کنترل احتراق اتوماتیک وجود دارد که می تواند به صورت هوشمندانه بر مقادیر مورد نیاز هوا برای سیستم های احتراق شما نظارت کند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، تنظیم می تواند باعث شود که مشعل شما در بهترین حالت کار کند، اگر چه مشعل قدیمی باشد.
ارتقاء به یک مشعل با کارایی بالا موجب صرفه جویی در مقدار قابل توجهی از سوخت و هزینه خواهد شد. در صورتی که مشعل شما بیش از ۱۵ سال عمر دارد، در هر مرحله بیشتر از ۳ درصد اکسیژن در دودکش قرار می گیرد. در بسیاری از موارد، ارتقاء مشعل می تواند بیش از ۱۰٪ در صورتحساب گاز صرفه جویی کند!

۱۳-سرریز آب را کاهش دهید.

در اینجا منظور از سرریز، آب دیگ بخار این است که بخاری که از دیگ بخار خارج می شود همراه با آب است.
این آب ناخالصی ها مانند جامدات حل شده را با خود می برد. این ناخالصی ها در اطراف سیستم بخار در داخل قطعات پیچیده نظیر شیرهای کنترل کننده و تنظیم کننده های فشار قرار می گیرند. باعث خسارت زیاد و افزایش هزینه های نگهداری می شود.

به عنوان مثال برای افزایش کارایی دیگ بخار ، این رطوبت محتوای واحد حرارتی بخار را در پایان استفاده کاهش می دهد.
اساسا، این آب بیشتری است که در دیگ بخار گرم شده است، اما قبل از رفتن به سیستم تقطیر، گرمای مفید را بیرون نداده است.
سرریز می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و راه حل هم بستگی به علت دارد. مشکلات عملیاتی مانند بارگیری سریع، مجموع مواد جامد حل شده زیاد و یا تجهیزات جداسازی ضعیف متوانند مقصر باشند.
پس توجه داشته باشید چگونه کیفیت آب تغذیه کننده بویلر می تواند عملیات بویلر را تحت تاثیر قرار دهد.

مطلب پیشنهادی:اصول نگهداری دیگ بخار

 

دیگ بخار افقی

۱۴- تله های بخار را بررسی کنید.

تله های بخار سوراخ شده، فرسوده شده یا فقط شکسته می توانند باز شوند. و اجازه دهند بخار ارزشمند به طور مستقیم وارد سیستم میعانات گازی شود. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که بویلر در حال کار با حداکثر کارایی کار می کنید، تله های بخار خود را به طور مرتب بررسی کنید. و تله های شکسته یا چسبی را جایگزین کنید.

۱۵-کاهش استفاده از بخار

ممکن است به نظر آشکار باشد، اما بهترین راه برای صرفه جویی در سوخت و برق برای دیگ بخار، کاهش مصرف بخار در فرایندهای شما است. برای مثال، لوله های عایق بندی و مخازن گرم شده بخار، می توانند به طور قابل توجهی مصرف بخار و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش دهند.

سیستم های میعانات فشار بالا می توانند مصرف بخار و مصرف سوخت در دیگ بخار را کاهش دهند. اطمینان از اینکه دیگ بخار شما تا حد امکان کارآمد است. کلید کنترل صورت حساب های ماهیانه شماست.

 

 

محصولات ایران بویلر:
دیگ بخار
دیگ آب گرم
دیگ روغن داغ
آب نما مغناطیسی
پرشر سوئیچ
پمپ آب طبقاتی
سوپاپ اطمینان
سیستم حرارت مرکزی آب گرم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× واتساپ